Ekonomi

Buffett’ın kasasına para kaydedin

Berkshire Hathaway Inc. Şirketinin nakit varlığı, hem yüksek faiz oranları hem de milyarder yatırımcı Warren Buffett’ın kaynaklarını yatırabileceği uygun anlaşmaların olmaması nedeniyle 157,2 milyar dolar ile yeni bir rekora ulaştı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Berkshire’ın büyük ölçüde kısa vadeli Hazine tahvillerine park ettiği miktar, iki yıl önce kaydedilen zirveyi aştı.

Holding ayrıca, yüksek faiz oranlarının nakit varlıkları üzerindeki etkisinden ve sigorta işlerinden elde ettiği faydalardan yararlanarak önceki yıla göre bir sıçrama yaparak 10,76 milyar dolar faaliyet karı bildirdi.

Her ne kadar Berkshire son yıllarda satın alma makinesini hızlandırmış olsa da şirket, patronu Buffett’ı meşhur edecek büyük anlaşmaları gerçekleştirmekte zorlandı. Bu, şirketin hızla dağıtabileceğinden daha fazla nakite sahip olmasına neden oldu.

Buffett, cazip alternatiflerin bulunmaması nedeniyle hisse geri alımlarına da vurgu yaparak, bu önlemlerin hissedarlara fayda sağladığını söyledi.

Edward Jones Analisti Jim Shanahan, “Nakit kullanımı kesinlikle yavaşlıyor. Sonunda Berkshire, nakit yatırımı yapma konusunda bir miktar baskı hissetmeye başlayacak” dedi.

Uygun bir anlaşmanın bulunamaması yatırımcıların şirkete olan ilgisini azaltmadı. Yatırımcıların çeşitlendirilmiş iş karışımını kötüleşen ekonomik koşullara karşı bir savunma olarak görmesi nedeniyle şirketin B Sınıfı hisseleri Eylül ayında rekor seviyeye ulaştı.

Hisseler bu kârın bir kısmını geri vermiş olsa da, yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 14 oranında artış kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu