Teknoloji

ABD ve Japonya’dan elektrikli araç aküsü için anlaşma

ABD ve Japonya elektrikli araç akülerinde kullanılan mineraller için bir ticaret anlaşması imzalarken, bu iş birliği iki ülkenin elektrikli araç aküsü tedarik zincirlerini iyileştirmesine ve Japon araç üreticilerinin ABD elektrikli araç teşviklerinden faydalanmasına olanak tanıyacak.

İki ülkenin kısa sürede barıştığını belirten ABD’li yetkililer, her iki ülkenin de elektrikli araç bataryalarında kullanılan mayınların anlaşma kapsamında ihracat kısıtlamalarına tabi tutulamayacağı konusunda anlaştığını belirtti. Anlaşma kapsamındaki madenler arasında lityum, nikel, kobalt, grafit ve manganez bulunuyor.

İki ülke, muhtıra kapsamında kritik madenlerin tedarik zincirindeki yabancı yatırımların gözden geçirilmesi konusunda iş birliği yapacak ve “piyasa karşıtı politika ve uygulamalarıyla” çaba içinde birlikte çalışacaktır. Bu sayede ABD ve Japonya madenlerde Çin’e olan bağımlılığını azaltmaya çalışacak.

ABD’ye yakın ülkeler, maden ticareti anlaşmaları ile ABD otomobil pazarındaki teşvik ve vergi indirimlerinden yararlanabiliyor. ABD, geçen yıl çıkarılan enflasyon ve çaba yasası kapsamında satılan her yeni elektrikli araç için 7.500 $ vergi indirimi sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu