Haber

Filistin, İsrail’in Gazze saldırılarından sorumlu savaş suçlularının yargılanması için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne delil sundu

Filistin yönetimi, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana abluka altında olan Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarından sorumlu “savaş suçlularının” yargılanması için gerekli delilleri Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (ICC) sunduğunu duyurdu.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, yaptığı yazılı açıklamada, Hollanda’nın Lahey kentinde ICC Başsavcısı Karim Khan ile yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi verdi.

Maliki, “İsrail’in son dönemde Gazze Şeridi’ne karşı işlediği suçlara ilişkin deliller sunduk. Bu konu Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin yetkisine giriyor ve Filistin’le ilgili bir soruşturma sürüyor.” İfadelerini kullandı.

İsrail’in “Gazze’de kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu sivilleri öldürmesi” hakkında detaylı bilgi verdiklerini belirten Maliki, “uluslararası hukuku İsrail savaş suçlularını yargılamaya” davet etti.

Maliki, bu kişilerin “sistematik ve yaygın bir şekilde” savaş suçları işlediğine dikkat çekerek, “Bu cezai soruşturmanın acilen tamamlanması gerekiyor” dedi. Sözlerine yer verdi.

ICC Başsavcısı Han, Gazze’deki olaylar da dahil olmak üzere Filistin’deki gelişmelerin ICC tarafından araştırıldığını ve soruşturmanın “bağımsız ve şeffaf bir şekilde yürütüldüğünü” kaydetti.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 309’u asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 2 bin 913’ü çocuk, bin 709’u kadın ve 397’si yaşlı olmak üzere 7 bin 28 kişiyi öldürdüğünü, 18 bin 484 kişiyi de yaraladığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarında 105 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışma bölgelerinde ve İsrail’in çok sayıda bombardımanında 25 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 45 Hizbullah üyesi, 6 İslami Cihad Hareketi üyesi, 3 Hamas üyesi ve Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı’ndan 2 üye hayatını kaybetti. Biri gazeteci olmak üzere 4 sivil. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu