Haber

ABD’li Hemşire ve Kızı Haiti’de Kaçırıldı

Haiti’de ABD’li bir hemşire ve Hıristiyan bir hayır kurumu çalışanı olan kızının kaçırıldığı bildirildi.

BBC’nin haberine göre Hristiyan hayır kurumu El Roi Haiti tarafından yapılan açıklamada ABD’li hemşire Alix Dorsainvil ve çocuğu kaçırıldı.

Alix, Haiti’yi evi, Haiti halkını da arkadaşları ve ailesi olarak gören son derece ilgili ve sevgi dolu bir insandır.” Anne ve çocuğun sağ salim bulunması için her türlü çabanın gösterildiği belirtildi.

ABD’li hemşire Dorsainvil’in, El Roi Haiti’nin Kurucusu ve Yöneticisi Sandro Dorsainvil’in eşi olduğu öğrenildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Washington’ın hemşire ve çocuğunu kurtarmak için Haitili yetkililerle temas halinde olduğu kaydedildi ve ülkede bulunması zorunlu olmayan tüm Amerikalıları Haiti’den ayrılmaya çağırdı.

Haiti’de şiddet

Haiti’deki toplumsal huzursuzluk, Devlet Lideri Jovenel Moise’nin Temmuz 2021’de öldürülmesi, bir yıl Ağustos ayında 2.200’den fazla kişinin ölümüne ve on binlerce evin yıkılmasına neden olan 7,2 büyüklüğündeki deprem, enflasyon, kolera vakaları, adam kaçırma ve artan olaylarla alevlendi. şiddet. son yıllarda oldukça derinleşmiştir.

Ülkede Nisan 2022’den bu yana silahlı gruplar arasındaki çatışmalarda yüzlerce kişi öldü.

Enflasyonun son yıllarda en yüksek seviyeye ulaştığı ülkede, nüfusun yüzde 40’ı gıda yardımına muhtaç durumdayken, kronik çete çatışmaları yüzlerce kişinin ölümüne, binlercesinin de yerinden olmasına yol açtı.

BM raporunda, başkent Port-au-Prince’deki güvenlik sorunlarının savaş halindeki bir ülke düzeyine ulaştığı belirtildi.

Raporda, silahlı çete üyelerinin topraklarını genişletmeye çalıştıkları belirtilirken, çetelerle polis arasında çıkan çatışmaların çok sayıda sivilin ölümüne neden olduğu vurgulanırken, Haitililerin bir tanesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. ülkedeki durum nedeniyle son 10 yılın en kötü insani krizleri yaşanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu